To co jest złamane traci na wartości. Wszystko, za wyjątkiem złamanego serca.

Gdy serce jest ranione, przeżywa ogromny ból. Jednak wtedy jest bardziej wrażliwe. Serce potrafi być mądre, potrafi zabliźniając się, odbierać niezwykłe lekcje, pokornieć, słuchać bardziej, obserwować więcej i o dziwo – kochać mocniej.

Złamane serce nauczyło mnie, że każda historia jest ważna. Nie ma człowieka, który nie zostałby zraniony. Nie ma człowieka, który nie potrzebuje być mimo to kochany.

Kiedy serce jest rozbite na kawałki, może stać się cud. Jeśli składamy serce z miłością, staje się ono piękniejsze niż kiedykolwiek. 

Nie wiem co spowodowało Twoje rany. Nie wiem co sprawia, że czasem w ciągu dnia choć na zewnątrz nic się nie zmienia, nagle coś wpływa na Twój nastrój. Jakieś słowa. Jakiś zapach. Jakiś odgłos. Przypomina Ci się ból zadawanych ran.

Jeśli wciąż Ci się to zdarza to pora aby się z tym rozprawić. To pora raz na zawsze wyjść z tego dołka. Twoje serce już się zabliźniło. Możesz zapomnieć. Kiedy przyjdzie dzień, w którym żal zapuka znów do Twojego serca, to po prostu zamknij przed nim drzwi i powiedz: Ty już tu nie mieszkasz. 

Pewnej nocy pijak wychodzi z baru i w drodze do domu wpada w głęboką dziurę na drodze. Nie potrafi się z niej wydostać. Jakiś przechodzień wrzuca do środka Biblię, cytuje werset z Pisma Świętego, żeby dodać uwięzionemu nadziej i odchodzi. Terapeuta zatrzymuje się i próbuje pomóc pijakowi zrozumieć, dlaczego w ogóle wpadł do tej dziury. W końcu jego krzyki słyszy zdrowiejący alkoholik.

– Czy możesz mi pomóc? – woła mężczyzna z rowu.

– Pewnie! – odpowiada trzeźwy i wskakuje do środka.

Pijak wrzeszczy:

– O nie, teraz oboje utknęliśmy w tym rowie!

Trzeźwy uśmiecha się i odpowiada:

– Nie martw się. Już tu byłem. Wiem, jak się stąd wydostać. Wyjdziemy razem.

Już wiesz po co są dołki? Rany? Ból?

Następnym razem gdy odezwie się stary żal lub zaboli blizna, po prostu ubierz się i wyjdź z domu. Pomóż komuś kto zmaga się z tym przez co Ty przeszedłeś. Albo weź telefon, napisz smsa, upiecz ciasteczka dla kogoś, wyciągnij ramiona i przytul. 

Ci, którzy właśnie doznali świeżych ran bardzo Cię potrzebują.

A Twoje piękne, złamane serce, będzie wiedziało jak pomóc.

Pięknego 20 grudnia. Nie zachowuj swoich blizn tylko dla siebie.