Małe sprawy

Uncategorized

Bohn Fawkes podczas II wojny światowej był pilotem bombowca B-17. W czasie jednej z misji dostał się pod ostrzał niemieckiej artylerii przeciwlotniczej. Mimo, że pociski trafiły w zbiorniki paliwa, samolot nie eksplodował, a Fawkes poprosił jednego z mechaników, by wyciągnął pocisk z jego samolotu, chciał mieć bowiem pamiątkę swojego niesamowitego szczęścia. Okazało się, że nie tylko jeden, ale aż jedenaście pocisków trafiło w zbiorniki paliwa i żaden z nich nie eksplodował! Pociski były zachowane w całości i kiedy specjaliści je otworzyli, okazało się, że są puste i pozbawione materiałów wybuchowych. Z jednym wyjątkiem. W jednym z pocisków znaleziono zwiniętą w rulonik kartkę, a na niej wiadomość w języku czeskim: „To wszystko, co możemy teraz dla was zrobić”.   Bohaterski robotnik w zakładach zbrojeniowych rozbroił pociski i to on napisał tę wiadomość. Nie mógł zakończyć wojny. Nie mógł walczyć na froncie. Ale mógł ocalić samolot. Nie mógł zrobić wszystkiego, ale mógł zrobić coś. I zrobił to. 

Ziarnko gorczycy jest małe, w jednym gramie mieści się ich około siedemset pięćdziesiąt! Małe ziarno może jednak wyrosnąć i sięgać gałęziami na wysokość trzy razy większą od przeciętnego człowieka, a gałęzie tego krzewu mogą dać schronienie ogromnemu stadu ptaków.

Czy robienie drobnych rzeczy dla innych ma sens?

Czy Twoja praca może cokolwiek zmienić?

Po prostu zrób coś najpierw, a zobaczysz co z tego wyrośnie.

Rozpocznij.

Po prostu zacznij.

To, co Tobie teraz wydaje się małe, może dla kogoś okazać się wielkie.

Historia sierżanta Wiggly’ego rozpoczęła się od dziecka przy ogrodzeniu z kolczastego drutu. Zobaczył on małą dziewczynkę płaczącą przy ogrodzeniu w Bagdadzie. „Wyglądała na bardzo biedną, w rozdartej sukience, całkowicie rozpadających się plastikowych klapkach, z rozczochranymi włosami wskazującymi na to, że już dawno się nie kąpała, a jej brudna twarz błyszczała na słońcu”. Żołnierz przypomniał sobie jakieś pluszaki w swoim biurze i za chwilę przyniósł dziewczynce to, co miał: szczoteczkę do zębów, gwizdek i pluszową małpkę. „Jej oczka rozjarzyły się radością”, wspominał. Opowiedział o tym na swoim blogu i tysiące ludzi zaczęło do niego pisać z pytaniem, gdzie mogliby przesłać zabawki. Tak narodziła się „Operacja prezent”.

Małe sprawy mogą zmienić świat. 

Zasiej ziarno gorczycy.

Zadzwoń.

Zrób przelew.

Zorganizuj spotkanie.

Daj komuś pluszową małpkę.

„Rób tyle dobra, ile możesz, wszystkimi środkami, które posiadasz, na wszelkie sposoby i dla wszystkich ludzi, dla których możesz, jak tylko długo możesz.” John Wesley

Nie lekceważ znaczenia swoich dobrych czynów.

Nie lekceważ chwili skromnego początku.