Miłość w roboczym ubraniu

Uncategorized

Fiorello H. La Guardia, (burmistrz Nowego Jorku w 1935r.) po pojawieniu się w sądzie odesłał drugiego sędziego do domu, po czym zajął sędziowski fotel. Pierwsza rozpatrywana sprawa dotyczyła starszej kobiety, którą aresztowano za kradzież chleba. Burmistrz spytał ją, czy jest winna, w odpowiedzi na co usłyszał, że potrzebowała chleba aby nakarmić wnuki. Kradzież to kradzież więc burmistrz musiał kobietę jakoś ukarać. Są postanowił, że kobieta zapłaci 10 dolarów kary lub zostanie skazana na 10 dni pobytu w więzieniu. Mówiąc to, włożył do swojego kapelusza 10 dolarów. Następnie każdego obecnego na sali ukarał 50-centową grzywną za to, że mieszkali w mieście gdzie „babcia musi kraść jedzenie, żeby nakarmić wnuki.” Burmistrz zebrał 57 dolarów i 50 centów, dzięki czemu kobieta zapłaciła karę i odesłano ją do domu z resztą pieniędzy.

Ujmuje mnie ta historia. Człowiek, który z życzliwości zrobił więcej niż musiał. Nikt od niego tego nie oczekiwał. Mógł powiedzieć: to nie moja sprawa.

Jednak ten czyn nie tylko bezpośrednio odmienił los kobiety, lecz również zaangażował w tą sprawę wszystkich obecnych na sali.

Jeden dobry człowiek. Jeden człowiek żyjący zgodnie ze swoimi wartościami.

A okazje są wszędzie!

Czyń ludziom to, co chciałbyś aby czyniono Tobie.

Bardzo podoba mi się przysłowie ludu Yoruba (Nigeria), które mówi, o tym, że „kto zamierza pisklę zaostrzonym patykiem bóść, niech najpierw sam siebie pobodzie, by poczuć, jakie to bolesne.

To jest wspaniały test na każdą rzecz jakąkolwiek chcesz uczynić drugiej osobie, na każde słowo, które chcesz wypowiedzieć w czyimś kierunku.

Warto zadać sobie pytanie: jakie dobro przyniesie to, co chcę zrobić? Jakie dobro przyniesie to, co chcę powiedzieć?

Leo Rosten powiedział, że tylko słabi ludzie są okrutni, a delikatności należy oczekiwać od silnych.

Bo łagodność jest siłą. Dobroć jest siłą. Delikatność jest siłą. Wrażliwość jest siłą.

Trzeba mieć charakter, żeby nie być miotanym emocjami i nie oddawać oko za oko i ząb za ząb. To łagodność potrafi wobec czyjegoś chamstwa lub pieniactwa nie tracić fasonu. Łagodność to nie jest uleganie i bezsilność, ale umiejętność trzymania się własnych wartości i siła aby nadal kochać.

Dobroć i łagodność to miłość w roboczym ubraniu.To przyjaciółki dzięki, którym najszybciej dotkniesz czyjegoś serca.Bądź dobry zawsze, gdy tylko jest to możliwe. A jest to możliwe zawsze.