Trzymaj kurs

Uncategorized

Pewnie gdybyśmy zrobili ankietę na temat tego kogo podziwiamy, to znaleźliby się tam ludzie z wielkimi osiągnięciami (sportowcy, artyści itp.), ale myślę, że głównie znalazłyby się tam osoby, które czynią dobro, znalazłyby się tam osoby, które kierują się w życiu wartościami.

Wierzę w to, że większość ludzi na świecie to ludzie dobrzy, tylko, że ta marudna mniejszość albo trudne okoliczności, może życiowe burze, lub brak wsparcia hałaśliwie zagłuszają w nas dobro.

Chciałabym przytoczyć tu pewną historię, która była opublikowana kiedyś w „Reader’s Digest”:

Pewnej mglistej nocy na morzu kapitan spostrzegł coś, co wyglądało jak światła innego statku zbliżającego się z naprzeciwka. Czym prędzej polecił sygnaliście nawiązać łączność z niezidentyfikowaną jednostką. Wiadomość brzmiała: „Zmień kurs o 10 stopni na południe”.

Po chwili nadeszła odpowiedź: „Zmień kurs o 10 stopni na północ”.

Na to kapitan: „Jestem kapitanem, więc rozkazuję: zmień kurs o 10 stopni na południe”.

Odpowiedź: „Jestem starszym marynarzem. Zmień kurs o 10 stopni na północ”.

Wściekłość ogarnęła kapitana i natychmiast polecił nadać: „Tu pancernik. Zmień kurs o 10 stopni na południe”.

Odpowiedź: „Tu latarnia morska. Zmień kurs o 10 stopni na północ!”

Świetne, prawda? Ta humorystyczna historia ma pewne bardzo ważne przesłanie.

Latarnia morska jest jak wartości w naszym życiu. Zmieniamy się. Zmienia się nasz wygląd, nawyki, zmieniamy pracę, czasem środowisko, jednak wartości są niezmienne, ponadczasowe.

Jak dobrze, że możemy mieć latarnię morską, która nawet gdy się zgubimy, nawet gdy nam się nie chce, nawet gdy zło wszystko zagłusza – wskazuje nam kierunek. Dzięki niej łatwiej nam wybierać drogę czy to w spokojnych czy też w nieprzewidywalnych czasach.

W moim warsztacie dobra wartości są moimi narzędziami, o których piszę w czasie akcji #nieczekajdoświąt .A jakie są Twoje wartości? Czy to jest wdzięczność? Pokora? Empatia? Szacunek? Wytrwałość?Jeśli do tej pory nie zastanawiałeś się nad tym, nie ustaliłeś jasno co ma być Twoją latarnią morską to znaczy, że jest w Twoim życiu zgoda na to aby kierować się ich przeciwnościami: narzekaniem, pychą, nieczułością, poniżaniem, lenistwem. Mocne słowa? Ale tak to wygląda w praktyce.

Wszystko w życiu jest wyborem. Możesz teraz wybrać jakie będą Twoje wartości. Mogą stać się Twoją latarnią morską, która nada Twojemu życiu kierunek. A ona wpłynie na to jak spędzasz czas, co wnosisz do życia każdego dnia, jak traktujesz ludzi, jakim jesteś człowiekiem.

Człowiek wartości. Jest światłem, nie sędzią. Jest wzorem, nie krytykiem. Jest katalizatorem zmiany, nie ofiarą. Niesie nadzieję wśród niepewności.

A może to jesteś Ty?