Życie dzieje się teraz

Uncategorized

Pozwól, że opowiem Ci o pewnej babci. Zawsze podchodziła do podejmowanych działań z miłością i uśmiechem. Wszystkie wnuki chciały jej pomagać w kuchni, ponieważ zmywanie naczyń z babcią sprawiało im mnóstwo frajdy. Przy okazji zdobywali też mnóstwo wiedzy dotyczącej gotowania i otrzymywali coś bardzo cennego: troskę okazywaną im przez dorosłego. Po latach, wnuki uświadomiły sobie, że babcia wcale nie kochała zmywania naczyń. Podchodziła do tej czynności z miłością, a jej nastawienie udzielało się wszystkim wkoło.

Ależ cudownie jest żyć ciesząc się życiem, wnosić radość i miłość wszędzie gdzie się pojawimy a gdy już coś robić to robić to na całego. 

Kilka dobrych lat temu, 8 może 10, przeczytałam w jednej z książek, że nie powinnam czekać na specjalną okazję, żeby żyć wyjątkowo – wystarczającą okazją jest dzisiejszy dzień. 

Tak ogromnie się wtedy tym przejęłam i tak bardzo wzięłam sobie to do serca, że przestałam czeka na odpowiedni moment aby żyć. Przestałam chodzić po domu w dresie i zaczęłam zakładać ubrania, które czekały na specjalną okazję (bo i tak w końcu moda mijała, i zbierały tylko kurz). Dostawałam od przyjaciół i dzieci cudowne świece, z których długo ścierałam tylko kurz. Teraz świece zapachowe są stałym punktem na mojej liście zakupów. Zaczęłam tańczyć w czasie sprzątania, śmiać się z drobnych rzeczy, cieszyć się każdym mijającym dniem. Obiecałam sobie, że będę tu i teraz gdy z kimś rozmawiam, układam smsa czy słucham z empatią gdy kogoś spotykam. Dziś wybiegłam boso na śnieg, bo nigdy tego nie robiłam a chcę smakować życie ze wszystkimi jego kolorami, emocjami, z ciekawością i zachwytem.

Annie Dillard radzi pisarzom wykorzystywać wszystkie pomysły od razu. Nie zostawiać żadnej anegdoty, akapitu, cytatu ani pomysłu na początek albo koniec jakiejś lepszej powieści, wiersza czy opowiadania, które planuje się napisać kiedyś w przyszłości.

Gdy będzie taka potrzeba studnia znów się wypełni.

Michał Anioł zostawił swojemu młodemu uczniowi imieniem Antonio notatkę: „Rysuj, Antonio, rysuj, Antonio, rysuj i nie trać czasu.”

Nie traćmy czasu.

Nie zostawiaj uśmiechów na odpowiednią okazję. Nie otwieraj ramion tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kochaj dziś i nie czekaj na szczególną okazję. 

Każdy dzień to cenny dar. Trzeba się nim delektować, radośnie go witać i z wdzięcznością żegnać.

Każdy dzień to cenny dar.

Żyj drogi przyjacielu, pełnym życiem, żyj drogi przyjacielu i nie trać czasu.